امتیاز موضوع:
  • 27 رای - 3.15 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
9 نکته درباره چای
#1
[عکس: 20110805223640_tea.jpg]

1- مصرف روزانه 6 قاشق چاي خوري چاي خشک که معادل حدود 12 ليوان چاي است، کاملاً بي ضرر است.

2- زنان باردار در مصرف چاي بايد تعادل را رعايت کنند. ميزان کافئين مصرفي در زنان باردار بهتر است کمتر از 300 ميلي گرم معادل با 3 تا 5 ليوان چاي باشد.

3- زنان شيرده توجه کنند مصرف کافئين( چاي يا قهوه) بيش از اندازه باعث اختلال در خواب کودک شيرخوار مي شود.

4- نوشيدن چاي به خصوص در حجم زياد و غليظ بلافاصله پس از غذا مي تواند مانع جذب آهن غذا از طريق روده شود. اين موضوع نتيجه ترکيب تانن هاي چاي با املاح فلزي بوده که به صورت ترکيب بزرگ و سنگين و غيرقابل جذب درآمده و دفع مي گردند.

5- چاي تازه دم داراي حداکثر ميزان کافئين است که در اين صورت خاصيت رفع خستگي آن زياد است، ولي هرچه چاي کهنه تر مي شود، ميزان کافئين آن کم مي شود. اين مسأله به اين صورت است که در دقايق اول حداکثر ميزان کافئين در آب جوش حل شده و در مراحل بعدي، اين کافئين آزاد شده، با تانن ها ترکيب مي شوند و از دور خارج مي شوند. بنابراين چاي مانده يا کهنه داراي حداقل کافئين است.

6- چون گياه چاي سياه و چاي سبز يکي است و فقط در توليد آنها تفاوت وجود دارد، لذا موارد و خواص اين دو نوع چاي در بسياري از موارد مشابه است و در چند مورد با هم تفاوت دارند.

7- امروزه از چاي در تهيه شامپوها به دليل داشتن ترکيبات تانني( قابض) که باعث سفت شدن پوست سر مي شود، استفاده مي کنند. همچنين چاي خشک داروي خوبي به عنوان ضد اسهال است. مي توان براي کنترل بعضي از اسهال ها به مدت 3 روز و هر روز 7 تا 10 گرم چاي خشک را پودر کرده و مصرف نمود.

8- رنگ، طعم و بوي چاي به مراحل تخمير و به عمل آوردن آن بستگي دارد ولي براي بازيابي بهتر و رقابت به بعضي چاي ها عطر و رنگ مصنوعي اضافه مي شود تا ظاهري زيبا و معطر داشته باشند.

9- اين که گفته مي شود چاي براي افرادي که مشکل قلبي دارند مضر است، صحيح نيست، بلکه اين افراد نبايد در مصرف چاي زياده روي کنند، چون کافئين موجود در چاي که جسم اصلي آن مي باشد جسم محرکي است و مصرف بيش از اندازه باعث تحريکات زيادي در اين گونه افراد مي شود. لذا مصرف چاي کمرنگ و در حد تعادل براي افراد با مشکلات قلبي ضرري نداشته و حتي ممکن است به آنها کمک کند.
instageram: ir_ladies_fitness
پاسخ }