خانوم گل،پرتال جامع آموزش آشپزی،بافتنی،ازدواج،کودک،رژیم غذایی،بارداری
دوست داری آذری یاد بگیری ..... - نسخه‌ی قابل چاپ

+- خانوم گل،پرتال جامع آموزش آشپزی،بافتنی،ازدواج،کودک،رژیم غذایی،بارداری (http://www.khanoomgol.com)
+-- انجمن: تالار اقوام و ملل (http://www.khanoomgol.com/Forum-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D9%82%D9%88%D8%A7%D9%85-%D9%88-%D9%85%D9%84%D9%84)
+--- انجمن: تالارهای اقوام و ملل (http://www.khanoomgol.com/Forum-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%82%D9%88%D8%A7%D9%85-%D9%88-%D9%85%D9%84%D9%84)
+---- انجمن: تالار زبان تورکی (http://www.khanoomgol.com/Forum-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%88%D8%B1%DA%A9%DB%8C)
+---- موضوع: دوست داری آذری یاد بگیری ..... (/Thread-%D8%AF%D9%88%D8%B3%D8%AA-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A2%D8%B0%D8%B1%DB%8C-%DB%8C%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C)

صفحه‌ها: 1 2 3 4 5 6 7 8

RE: دوست داری آذری یاد بگیری ..... - محبوبه وشهلا - ۲۵-۲-۱۳۹۱

خواهش میکنم
نه عزیزم درسته
دنبال آخور میگرده میشه.=اخیر آخداریر

چکیر یعنی داره میکشه.میسازه
تازه من اکثر مطالبو از کسایی که تو وبلاگشون آموزش آذری میدن انتخاب میکنم و اینجا میذارم.:flowerysmile

RE: دوست داری آذری یاد بگیری ..... - محبوبه وشهلا - ۲-۳-۱۳۹۱

زبان آذری
azari dili
آذری دیلی

افعال درزبان ترکی آذربایجانی به دوشکل(....+مک و ....+ماق)تشکیل شده اند که با حذف پسوند مک یا ماق از آخرشان فعل به حالت امر درمیاید:

یازماق:yazmag نوشتن****یاز:yaz بنویس

آلماق:almag خریدن****آل:al بخر

گئتمک:getmag رفتن****گئت:get برو

صرف فعل درزمان حال(مضارع اخباری):(ır-ir-ur-ür)

یازیرام:yaziram (می نویسم)//یازیرسان:yazisan (می نویسی)//یازیر:yazir (می نویسد)

یازیریق:yazirig (می نویسیم)//یازیرسیز:yazisiz(می نویسید)//یازیللار*:yazillar(می نویسند)

*در این مورد حرف (ر) قلب به (ل)میشود.

گؤرورم(گؤررم):goruram می بینم//گؤره رسن:gorusan می بینی//گؤره ر:gorur می بیند

گؤروروک:goruruk می بینیم//گؤره رسیز:gorursizمی بینید//گؤره للر:gorullarمی بینند

گلیره م:galiram می آیم// گلیرسن:galirsan می آیی// گلیر:galir می آید

گلیریک:galirik می آیییم// گلیرسیز:galirsizمی آیید// گلیرلر:galirlar می آیند

(بن اصلی فعل +ییر//ئور+ضمائرشخصی)=فعل مضارع اخباری

*ییرır یاir و ئور urیاür بستگی به حرف صدادارفعل(وسط فعل) دارد که کدامیک ازین حالتها به فعل اضافه شود.

مثلا در فعل گؤرمک:gormak دیدن حرف صدادار ئو میباشد پس درضمائرشخصی باحرف صدادار ئو میاید ولی در فعل یازماق:نوشتن چون حرف صدادار آ میباشد با حرف صدادار ای میاید.
(1782)(1782)(1782)

RE: دوست داری آذری یاد بگیری ..... - محبوبه وشهلا - ۱۵-۳-۱۳۹۱

ماضی مطلق:

یازدیم:yazdim نوشتم//یازدین: yazdin نوشتی//یازدی:yazdiنوشت//یازدیق:yazdig نوشتیم//یازدینیز:yazdiz نوشتید//یازدیلار:yazdilar نوشتند.

گؤردوم:gordum دیدم//گؤردون:gordun دیدی//گؤردو:gorduدید//گؤردوک:gorduk دیدیم//گؤردونوز:gorduz دیدید//گؤردولر:gurdular دیدند.

گلدیم:galdimآمدم//گلدین:galdin آمدی//گلدی:galdi آمد//گلدیک:galdig امدیم//گلدیز:galdiz آمدید//گلدیلر:galdilar آمدند.

ماضی نقلی:

یازمیشام:yazmisham نوشته ام//یازییبسان:yazisan نوشته ای//یازییب:yazib نوشته است.

یازمیشیق:yazmishig نوشته ایم//یازییب سینیز:yazibsiz نوشته اید//یازییب لار:yaziblar نوشته اند.

گؤرموشوم:gormusham دیده ام//گؤروبسن:gorusan دیده ای//گؤروب:gorub دیده است.

گؤرموشوک:gormushuk دیده ایم//گؤروبسوز:gormusuzدیده اید//گؤروبلر:gorublar دیده اند.*

*بجای (ئوب میتوان از مؤش وبجای ئیب از میش )استفاده کرد.هر دوبه یک معنی اند.

ماضی بعید:

یازمیشدیم:yazmishdim نوشته بودم//یازمیشدین:yazmishdin نوشته بودی//یازمیشدی:yazmishdi نوشته بود.

یازمیشدیق:yazmishdig نوشته بودیم//یازمیشدیز:yazmishdiz نوشته بودید//یازمیشدیلار:yazmishdilar نوشته بودند.

گؤرموشدوم:gormushdum دیده بودم//گؤرموشدون:gormushdun دیده بودی//گؤرموشدی:gormushdi دیده بود.

گؤرموشدوک:gormushduk دیده بودیم//گؤرموشدوز:gormushduz دیده بودید//گؤرموشدولر:gormushdilar دیده بودند

ماضی استمراری:

یازیردیم:yazdim مینوشتم//یازیردین: yazdin مینوشتی//یازیردی: yazdiمینوشت.

یازیردیق: yazdig مینوشتیم//یازیردیز: yazdiz مینوشتید//یازیردیلار: yazdilar مینوشتند.

گؤروردوم:gordum می دیدم//گؤروردون:gurdunمی دیدی//گؤروردو:gorduمی دید.

گؤروردوک:gorduk می دیدیم//گؤروردوز:gorduz می دیدید//گؤروردولر:gordilarمی دیدند.

RE: دوست داری آذری یاد بگیری ..... - mahla67 - ۱۵-۳-۱۳۹۱

عاشقتم دوستت دارم عزیزم تا آخر دنیا به ترکی چی میشه1 (113)1 (113)dancy

RE: دوست داری آذری یاد بگیری ..... - 162 - ۱۵-۳-۱۳۹۱

سنی چوخ سئویرم عاشیقینم عزیزم دونیانین آخرینه جان

RE: دوست داری آذری یاد بگیری ..... - محبوبه وشهلا - ۱۶-۳-۱۳۹۱

ashigivam sani chokh istiram azizim duonyanin akhirina jan

عاشیقیوم سنی چوخ ایستیرم عزیزیم دونیانین آخرینه جانFlowerysmile

RE: دوست داری آذری یاد بگیری ..... - Alisa - ۴-۴-۱۳۹۱

(۴-۴-۱۳۹۱, ۰۱:۲۸ عصر)النا نوشته است: سلام لطفاً کمکم کنید
یه خانومی هست که هفته ای دو بار زنگ میزنن به شمارم و آذری صحبت می کنن منم اصلاً متوجه نمی شم چی میگن فقط اسم آرزو که متوجه می شم
فکر کردم اگه از شما خانوم گلای عزیز کمک بگیرم بهتر باشه
می خوام بهشون بگم من بلد نیستم ترکی صحبت کنم این شماره ی آرزو نیست لطفاً با این شماره تماس نگیرید
ممنون میشم از هر کسی که بتونه کمکم کنه چون دیگه خیلی رو مخه(1782)

من ترک نیستم اما اینو میدونم ....
بهش بگو ترکی بیلمیرم ....

یعنی ترکی بلد نیستم ....

RE: دوست داری آذری یاد بگیری ..... - sony_dj1986 - ۵-۴-۱۳۹۱

بهش بگو من ترکی بیلمیرم و
بو شماری زه وورما یعنی به این شماره دیگه زنگ نزن

RE: دوست داری آذری یاد بگیری ..... - فرناز23 - ۶-۴-۱۳۹۱

(۶-۴-۱۳۹۱, ۰۸:۴۷ صبح)النا نوشته است: مرسی دوستای گلم لطفاً معنیش چی میشه؟(1782)

لطفا همون خودشه فقط مابه لهجه ی خودمون میگیم لوطفا!

RE: دوست داری آذری یاد بگیری ..... - gole maryamm - ۴-۷-۱۳۹۱

ببخشید خانوما یه سوال دارم نمی دونم که سوالم رواینجابپرسم یا نه.اگرجاش اشتباهه لطفا بهم بگین.سوالم اینه:
زبون آذری ها بازبون کشورترکیه یکیه؟آخه شنیده بودم.درست یاغلتشونمی دونم.خیلی دوست دارم آذری یادبگیرم!Dreamyeyesf